University of FloridaSolutions for Your Life
 

FCS8924: Raising Healthy Children: Frugal Shopping Tips for Families

Figure 3. 1. Retail Price = The price you pay; 2. Unit price = Price per unit-amount (ounces, pounds, pints); 3. Name of the food item; 4. Entire package size